БЕЗПЕЧНИЙ ТЕАТР

ЛАБОРАТОРІЯ НОВИХ ПРАВИЛ ГРИ

Зміст

Вступ

Криза чи можливість?

З початком пандемії галузь культури, як і інші, опинилася в критичному становищі. Більшість культурних подій традиційно відбувалися у публічному просторі за фізичної співприсутності людей, яка тепер стала небезпечною для учасників і учасниць. Задля безпеки людей влада спочатку ввела цілковитий локдаун, а потім карантинні обмеження, які паралізували більшість культурних процесів або ж ускладнили їхнє проведення організаційно, технічно та економічно.

Зокрема театри, як державні так і незалежні, були змушені підпорядковуватися новим умовам, змінивши звичну модель функціонування (наприклад, обмеживши кількість глядачів), перенісши частину чи всю діяльність в онлайн або взагалі припинивши функціонувати.

Неможливість працювати в першу чергу вплинула на сектор недержавних театрів

Неможливість працювати в першу чергу вплинула на сектор недержавних театрів (тільки в Києві їх більше 100, а в Україні близько 500). Частина з них не змогла виплачувати орендну платню і була змушена закритися або тимчасово зупинити будь-яку діяльність. В умовах 50-ти процентної наповненості залів це означає опинитися за межею виживання.

З березня 2020 року почалася «хвиля діджиталізації» яка охопила як державний, так і незалежний сектори: покази архівних записів вистав, онлайн-вистави, онлайн-фестивалі, онлайн-читання, радіовистави, дискусії, обговорення, майстер-класи, трансляції окремих театральних подій тощо.

Більшість подій відбувалися безкоштовно
Більшість подій відбувалися безкоштовно, виникли стихійні мережі донейтів для підтримки незалежних театрів і окремих проєктів. З часом з’явилися платні події, здебільшого як знак глядацької солідарності і підтримки, в окремих випадках – як комерційний хід окремих театрів.

Загальний об’єм отриманого театрами під час карантину досвіду, враховуючи інтенсивність, переоцінити важко. Наступне завдання – спробувати цей досвід проговорити і зафіксувати З такою інтенцією було створено проєкт «Безпечний театр: лабораторія нових правил гри».

Лабораторія безпечного театру

Проєкт «Безпечний театр: лабораторія нових правил гри» націлений на дослідження змінотворчого потенціалу обмежень, які виникли у театрі у зв’язку з пандемією COVID-19. Надихаючись новими карантинними нормами, ми переосмислили роль вже існуючих форм театру та направили увагу на можливість винайдення нових – відповідних новій пост-карантинній культурі. Поставивши під загрозу традиційну театральну модель, а також ключові для класичних теорій театру поняття (взаємодія актор(ка)-глядач(ка), співприсутність глядач(ок)ів, сьогочасність й одномоментність), епідемічні обмеження дали поштовх до розробки та практичного застосування альтернативних теорій та моделей. Таким чином, обмеження стали ключем для плідних творчих пошуків.

Під час лабораторії за допомогою куратор(ок)ів та спікер(ок)ів ми говорили про те, як театр здатен адаптуватися до змін. На лабораторії ми шукали, де лежать найвіддаленіші межі «тут», якщо найближчі кордони визначаються сан-епідеміологічними нормами, та намагались знайти альтернативні «зараз».

Метою лабораторії став пошук загальних та прийнятних методів роботи театру з урахуванням карантинних обмежень, того, як працюватиме  театр після пандемії. А також створення на основі лабораторних напрацювань гайду по юридичних, технічних та мистецьких аспектах роботи театрів в нових умовах. Це дозволить знизити соціальні та економічні ризики на період кризи, оцінити вже існуючий та напрацювати новий набір прийомів, методів і форматів, якими може послуговуватися театр.

Перед учасниками і учасницями, спікерами та спікерками стояло завдання: усвідомлюючи ризики, навчитися думати про карантинні обмеження як про можливості й спробувати ці можливості зафіксувати з точки зору їх креативного потенціалу.

↑ Зміст

Аналіз карантинних ризиків для театру в контексті пандемії COVID-19

Стандартні умови для створення безпечного театру з точки зору загальних санітарно-епідеміологічних вимог

Під час лабораторії учасники і учасниці аналізували загрози для театру в контексті пандемії COVID-19 і обговорювали можливі безпечні формати, які б відповідали санітарно-епідеміологічним вимогам. Нам вдалося окреслити та частково дослідити нові інструменти: як ті, що вже увійшли у практику театрів за цей рік, так і ті, що гіпотетично могли би зробити театр безпечнішим. При аналізі основних загроз для державних і недержавних театрів учасники та учасниці керувалися шістьма основними чинниками: політичними, економічними, соціальними, технологічними, законодавчими і природними.

Окреслимо стандартні умови для створення безпечного театру з точки зору загальних санітарно-епідеміологічних вимог:

Провітрювання:
  • Необхідність частого провітрювання приміщення
  • Обмеження часу перебування в приміщенні
Дистанція:
  • Дотримання дистанції між актор(к)ами, глядач(к)ами і працівниками театру під час перебування в театрі і перегляду вистави/перформансу
  • Дотримання дистанції між актор(к)ами і працівниками театру під час проведення репетицій
Особиста гігієна і дезінфекція:
  • Дотримання масочного режиму
  • Дезінфекція рук
  • Обробка контактних поверхонь
  • Обробка реквізиту

Креативний потенціал санітарно-епідеміологічних вимог

Вихідною точкою для нашої спільної аналітичної роботи стала думка про сприйняття карантинних обмежень як потенціалу для використання вже існуючих і створення альтернативних форматів. Ми спробували не фокусуватися на обмеженнях, а побачити, що ці обмеження можуть дати в якості креативного пального.

Провітрювання як потенціал

Провітрювання як потенціал. Відсутність системних знань про альтернативні форми сучасного театру робить весь театр в очах влади «небезпечним». І всі театральні і перформативні події підпадають під карантинні обмеження, хоча на практиці безпечніші за подорож в метро або чергу в магазині. Критичний і системний підхід до вивчення сучасного світового досвіду альтернативних театрів на рівні міністерств і департаментів міг би проявити потенціал для безпечного дозвілля з однієї сторони і розширення можливостей для театрів з іншої.

Традиційно театр сприймається як конкретне приміщення, в якому є поділ на сцену і глядацьку залу. Зазвичай це закрите приміщення, а в реаліях України – це приміщення, яке не часто має сучасну систему , яка б забезпечувала постійний приплив свіжого повітря. Використання альтернативних форм театру має потенціал спростити створення безпечних вистав з урахуванням карантинних норм: , театр, тощо (див. Розділ 2). Вибираючи безпечні великі простори (павільйони, стадіони, басейни, фабрики, елеватори), або проводячи вистави і перформанси під відкритим небом, можна гарантувати значне зменшення ризику зараження. Якщо ж вистава чи перформанс відбуваються в приміщенні, зменшити ризик зараження через застій повітря можна за рахунок збільшення кількості антрактів і зменшення тривалості вистав. Вистави-променади* дозволяють глядач(к)ам самим створювати відстань між собою, і можуть гарантувати відсутність тактильного контакту.

Для художнього складу в умовах пандемії виходом стануть проведення репетицій у великих залах або просто неба, а також перенесення застільного періоду репетицій і частини обговорення у формат онлайн. Також переведення у формат онлайн загальних зустрічей колективу.

Дистанція як потенціал

Дистанція як потенціал. В умовах дистанціювання треба прийняти очевидні зміни, які руйнують звичну атмосферу, але створюють нову, і в ній карантинні норми можна сприймати як джерело ідей.

Наприклад, розмітка на підлозі може стати частиною нових просторових рішень перед початком вистави, а додаткові вказівки на предметах або стінах можуть містити унікальну айдентику, яка б розкривала символічний потенціал вистави.

Також доцільно розробити низку вербальних і невербальних сигналів для ситуацій, коли глядачі(чки) порушують соціальну дистанцію (знак: «Зупиніться, вибачте, але залишайтесь на місці»). А час, необхідний для дезінфекції і/або провітрювання приміщення включити в загальний ритм події. Тобто у перформансі або виставі, де приміщення повторно використовуються (вистава для одного глядача, різні форми імерсивного театру*) використати паузу і перетворити її на повноцінний епізод.

Також на лабораторії виникло питання про спосіб комунікації з глядач(к)ами в ситуації, коли вони не дотримуються санітарних норм. Рішенням цієї ситуації може бути: створення аудіо-попереджень (універсальних або стилізованих для конкретної вистави/перформансу), введення персонажа, який може комунікувати на цю тему з глядач(к)ами або завдання для уповноваженої особи, яка б могла звертати увагу на порушення тощо.

Також важливо звернути увагу, що використання медіатехнологій дає великий потенціал для пошуку інструментів «безпечного театру». Від форматів zoom і онлайн-вистав і перформансів, до 3D технологій і доповненої реальності. Окремі медіатехнології можуть стати інструментами комунікації і логістики, наприклад, маркування допустимої відстані і супроводження переміщення глядачів(чок) за рахунок відеопроекції.

Особиста гігієна як потенціал

Особиста гігієна як потенціал. Діджиталізація комунікації виявилася одним з основних допоміжних інструментів в дотриманні особистої гігієни. Попередня реєстрація і безконтактна оплата квитків, які в останні роки поступово увійшли в традиції сучасних театрів, в умовах пандемії виявилися незамінними. І ті театри, які ще використовували контактну (фізичну) оплату, отримали стимул до розробки і/або удосконалення нових каналів комунікації з глядач(к)ами.

Для дотримання санітарно-епідеміологічних вимог в глядацькій залі можуть бути спеціально створені (або використані вже існуючі) місця для сидіння сприятливі до дезінфекції (матеріали які можна протерти або обробити антисептиком або використання змінних чохлів). Також можуть бути розроблені фізичні бар'єри між актор(к)ами і глядач(к)ами (пластикові або скляні перегородки, наприклад).

Важливим місцем в театрі, яке потребує вдосконалення гігієнічних вимог є вбиральні – як глядацькі, так і акторські. Учасники лабораторії обговорили наступні рекомендації з цього пункту: переобладнання вбиралень (безконтактні крани, двері, сушарки, бокс з рушниками), достатня кількість предметів гігієни і стерилізації, їхня доступність, впровадження політики гендерно нейтральні туалети для уникнення черг.

Для художнього складу корисним може бути: використання особистих гаджетів і реквізиту або, наприклад, іменні бокси для зберігання реквізиту. Завдяки пандемії загострилося вкрай важливе питання особистої гігієни, яке в театрі існувало раніше, але часто залишалося поза фокусом.

Різний вплив карантинних обмежень на державні театри і недержавні (незалежні) театри.

Державні і недержавні театри опинилися в абсолютно різних умовах. Недержавні театри в умовах карантинних обмежень, в своїй більшості, не можуть покривати інституційні витрати (оренда приміщення, оплата комунальних послуг, мінімальна зарплата працівникам(цям), планування і проведення репетицій).

Продаж квитків – єдине джерело доходу незалежних театрів

В деяких країнах світу існує поняття «статус художника», який надає соціальні гарантії в ситуації безробіття. Від початку пандемії Німеччина, Бельгія, Франція та інші країни скерували частину бюджету на підтримку незалежних митців і мисткинь з метою підтримати тих, чий доробок в майбутньому допоможе подолати постпандемічну кризу. В нашій країні не існує інституціональної і системної підтримки незалежного сектору, тому незалежним театрам було вигідніше залишатися закритими під час локдауну. В період пом’якшення карантинних вимог недержавні театри в більшості не змогли відновити свою роботу. Продаж квитків – єдине джерело доходу незалежних театрів, і часто вони знаходяться в невеликих орендованих приміщеннях. В умовах, коли допустимо заповнення глядацької зали на 50% або 25%, грати вистави для таких театрів не є рентабельним. Є окремі кейси подолання або постійної боротьби з цією проблемою: ґрантова підтримка, донейти, підвищення вартості квитків тощо. Більшість незалежних театрів сьогодні «тримається» за рахунок особистих антикризових ініціатив. Частково ця ситуація сталася тому, що попередньо на рівні міністерства культури не відбулося усвідомлення важливості і впливу недержавного українського театру на розвиток сучасного мистецтва і міжнародної презентації української культури. Але в значній мірі саме незалежний сектор є важливим гравцем культурної дипломатії.

Державні театри, на відміну від недержавних, продовжували отримувати дофінансування (з деякими скороченнями) під час локдауну навесні і зараз в умовах карантинних обмежень. Найбільший викликом для керівництва державних театрів (і тих недержавних театрів, які продовжують працювати) стала організація безпечного способу роботи колективу: організація системи дезінфекції і провітрювання приміщень, комунікативні обмеження, нові графіки репетицій і показів. Наступним викликом стало перенесення проєктів і перепланування сезону.

Відсутність міжнародної співпраці

Через обмеження або повну відсутністі міжнародної співпраці  виникають і надалі виникатимуть серйозні загрози консервації і зникнення інструментів комунікації: гастрольна діяльність, лабораторії, воркшопи та інші форми взаємообміну. Цей рівень загрози значно вищий для недержавного сектору, тому що значна частина сучасних незалежних театрів створювали міжнародні проєкти і копродукції, запрошуючи іноземних спеціалістів до співпраці. А вагома частина незалежних митців і мисткинь отримували міжнародний досвід, проходячи практику в театрах інших країн, на фестивалях, лабораторіях, стипендіальних програмах тощо. Зараз вкрай важливо шукати нові способи міжнародної комунікації, щоб не змарнувати попередні напрацювання і створювати нові можливості. Наприклад це можуть бути програми особистого взаємообміну артистів онлайн, фестивалі онлайн, планування фестивалів на відкритому просторі, стипендії для дослідницьких поїздок.

Ризик скорочення дотаційних інституцій і скорочення штату в культурних установах стосується тільки державних театрів.

Спільними загрозами як для державних так і для недержавних театрів є:
  • політичні рішення щодо державної економії фінансових ресурсів
  • економічні щодо скорочення програм для підтримки театрів
  • законодавчі у вигляді відсутності правової регуляції

Також учасники(ці) лабораторії виявили більш загальні спільні для державного і недержавного театрів ризики в контексті пандемії COVID-19. Політичні пов’язані із запровадженням локдаун карантину, введенням надзвичайного стану та можливою ескалацією воєнного конфлікту. Економічні залежатимуть від загальної економічної кризи і перерозподілу ресурсів на місцях. Соціальний чинник загальна паніка, індивідуальна пересторога і переоцінка людьми особистих потреб в ситуації загострення проблеми. Законодавчі пов’язані здебільшого із зонуванням і рішеннями міністерств та профільних комітетів. І природні, на які ми майже не маємо впливу, але мусимо звертати увагу – це посилення вірусу, наступна пандемія і зміна клімату.

Окремо було винесено технологічний чинник з високим рівнем загрози для державних і недержавних театрів в усіх пунктах, серед яких: відсутність досвіду роботи в умовах карантинних обмежень, слабкий рівень технічного забезпечення, мала кількість фінансових ресурсів, відсутність ніші для конкуренції, а також часта невідповідність форми та змісту потребам сучасного глядача. Робота над удосконаленням технологічних викликів починається з усвідомлення, що ці складності існують. Наприклад, недостатньо просто зробити онлайн показ вистави – треба створити якісну відеоверсію. Або недостатньо організувати онлайн-трансляцію з однієї камери, треба спланувати живий монтаж з кількох камер. Звісно, будь-яка технічна інновація потребує фінансування, але знайомство зі світовим досвідом та інтенція зробити зміст і форму театрального продукту відповідним викликам часу проявлять ресурси та відкриють можливості. Головним стає усвідомлення глобальності того, що відбувається, а також розуміння спільної і особистої відповідальності. Сучасний театр, з точки зору створення сенсів, може стимулювати формування цього нового сприйняття світу.

Другим етапом роботи можуть стати послідовні освітні програми для акторського, адміністративного і технічного складів театрів, актуалізація проєктного підходу (теми сезонів, робота з новими форматами) та розробка стратегій комунікації з глядач(к)ами.

Нові виклики і психологічне здоров'я працівників і працівниць театру.

Умови виробництва на всіх рівнях мусять бути безпечними

Окремим ризиком в процесі створення «безпечного театру» з точки зору виробництва є психологічні виклики, з якими в різній мірі стикаються працівники і працівниці театру. Навіть не враховуючи контекст пандемії, умови виробництва на всіх рівнях мусять бути безпечними і базуватися на горизонтальній комунікації, взаємоповазі і дотриманні прав людини і професійних прав. На жаль, значна частина українських театрів, не маючи такої виробничо-комунікативної бази, зіштовхнулася з новими викликами в часи пандемії.

Для адміністративного колективу театру психологічна напруга пов’язана в першу чергу з необхідністю гіпер-швидкого реагування на постійні зміни: перенесення і відміна прем’єр, перенесення і відміна гастролей, заміна акторів, зміна репетиційних розкладів тощо.

Для художнього колективу, особливо для акторів і акторок психологічна напруга пов’язана з одного боку зі страхом репетицій і показів, бо це часто близька комунікація. Але найважливіший виклик – це необхідність дуже швидко вчитися новим способам акторської реалізації. Наприклад, існування в онлайн-форматі передбачає наявність нових, відмінних від живого плану, навичок. А різні нові альтернативні форми театру, які можуть бути цілковито безпечними, часто теж передбачають зовсім інший тип існування актор(к)а або навіть його(її) відсутність.

Пропозиціями для шляхів подолання описаних ризиків можуть бути: постійна комунікація з можливістю проговорювати складні питання в групах, тімбілдінг (неформальні зустрічі командою), консультації психотерапевтів(ток) тощо.

В контексті психологічних ризиків також важлива «людська складова»: заміна реальної дійсності на віртуальну реальність. Навіть в традиційних умовах – вистава в приміщенні театру, але для обмеженої кількості глядач(ок)ів на допустимій дистанції, – це виклик для актор(ок)ів, який може спровокувати підвищення тривожності. І вирішенням може стати створення нових систем (ритуалів) комунікації, які б фокусувалися на потенціалі дистанції, а не на її негативній конотації.

↑ Зміст

Тези лекцій і майстер-класів

Вікторія Миронюк
«Безпечний театр/Небезпечний театр»

Вікторія Миронюк – кураторка, перформерка, мисткиня, режисерка, дослідниця ритуалів, їхніх структур, меж та потенціалів у міждисциплінарних проєктах на кордоні перформативних, партисипативних практик й візуального мистецтва. Освітній багаж: курс теорії культури у Києво-Могилянській академії, магістерська програма по сучасним сценічним практикам й візуальній культурі у Мадриді (MPECV), післядипломна програма по перформативному дослідженню й сценографії в Брюсселі (A.PASS)

ПИТАННЯ ЗУСТРІЧІ:
  • В чому український театр безпечний, а в чому небезпечний?
  • Чи потрібна українському театру революція?
  • Якщо так, то в чому?
  • Чи здатна ситуація з пандемією і уповільненим часом щось змінити?
  • Як позбутися колоніальної свідомості?
  • Можливо, нам треба власна емансипація як від чужої, так і від власної традиції?

Поняття «безпечний театр» і «небезпечний театр». Окрім практичного виміру і чітких санепідеміологічних функцій, які нам визначає так звана «епоха нової нормальності», безпечний театр – це перш за все виробничі відносини, тобто ті соціальні умови, в яких продукується та чи інша театральна робота. Паралельно існує символічний вимір, який стосується сфери вироблення змістів і сенсів. Існує три основних етапи, які передбачають: в яких умовах створюється театральна подія, як вона презентується і репрезентується глядач(ці)у і що саме в ній закладено.

...рівні можливостей для всіх учасників і учасниць на основі горизонтальних стосунків і солідарності

Етап виробництва. У виробничих умовах, не тільки під час пандемії, театр мусить бути завжди безпечним. «Безпечний театр» – це такий театр, який керується «новою етикою», яка починає викристалізовуватися у світлі емансипаційних рухів. Театральні процеси в такому театрі мусять забезпечувати певні рівні можливостей для всіх учасників і учасниць на основі горизонтальних стосунків і солідарності. Такий театр захищає себе не тільки за допомогою маски, рукавичок і антисептиків, такий театр вміє консолідуватися і проговорювати до влади свої вимоги. Це – профспілковий театр.

Етап зустрічі із глядачем. На цьому етапі «безпечний театр» – це театр, який дбає про здоров’я і фізичний комфорт сво(єї)го глядач(ки)а, дбає про дієві канали комунікації і розробляє стратегії роботи з глядачем.

Більшість українських театрів, в розумінні того, що саме вони пропонують, це – «безпечні театри»

Етап створення сенсів. На цьому етапі театр може пропонувати «небезпечні сенси», задавати питання собі і суспільству, експериментувати, підважити догми, мати критичний погляд на історію, традиції і сьогодення. Адже коли ми говоримо про фізичний комфорт, тут не йдеться про комфорт інтелектуальний та емоційний. Театр, який продукує «безпечні сенси» – це театр деградації. Більшість українських театрів, в розумінні того, що саме вони пропонують, це – «безпечні театри». А в розумінні того, як вони це створюють, в яких соціальних умовах і як вибудовують внутрішню комунікацію, ці театри – «небезпечні»

Те, що пропонує театр, має бути дуже далеким від поняття «безпечності». «Небезпечний театр», який творить нові сенси – це театр перманентної революції, який постійно перевинаходить свої межі, не наздоганяє, а шукає та експериментує. І в такому «небезпечному театрі», з точки зору сенсів, безпечними мають бути виробничі відносини, соціальні умови і комунікація з глядач(к)ами.

Прикладом «небезпечного театру» з точки зору сенсів і «безпечного театру» з точки зору виробництва і комунікації є Фламандський театр. Це здебільшого: сучасний, міждисциплінарний, актуальний і новаторський театр, який виник в результаті послідовної політики у сфері культури, з акцентом на розбудову театральної інфраструктури, підтримку митців та мисткинь і мову (до 30-х років 20-го ст. фламандський регіон Бельгії був франкомовний і тільки в останнє століття отримав офіційну можливість використовувати свою нідерландську мову).

Світові імена фламандського театру: Анна Тереза Де Кеерсмакер (Anne Teresa De Keersmaeker) і її проєкт Rosas, Ян Лауерс (Jan Lauwers) і Needcompany, Театр Peeping Tom, який працює на межі танцю, театру і живої музики.

Емансипація і театр. В театрі існує два паралельних процеси емансипації: виконавська і глядацька. Поняття емансипації (emancipatio) включає в себе процес звільнення від будь-якої залежності, скасування обмежень, зрівняння у правах, можливість існування автономної думки і право на її зміну. Також театральна емансипація передбачає системні зміни в мистецькій освіті, вищий рівень гуманітарної підготовки митців і мисткинь, навички дослідницьких практик «artistic research» тощо.

  • Виконавська емансипація необхідна для того, щоби створювати «небезпечний театр» у розумінні продукування сенсів. І для того, щоб емансипувати глядача, театрмейкер(к)и повинні перш за все емансипувати себе і свій процес творення. Емансипація може трактуватися, як умовне розірвання, яке дозволяє забрати тотожності між істиною та постаттю вчителя, в нашому випадку – між сценою і істиною. Логіка емансипації передбачає існування третьої об’єктивної реальності, до якої можна звернутися, щоб перевірити істину. В ситуації театру, ця третя реальність – це саме художнє висловлювання, до якого може звернутися умовний вчитель, умовний учень і умовний критик, але без жодної ієрархії інтелектуальної спроможності. Щоб побудувати таку систему нової комунікації необхідно замінити метод витлумачення на метод самостійного пізнання (Жак Рансьєр, «Учитель-незнайко. П’ять уроків розкріпачення розуму»).
  • Емансипація глядача починається тоді, коли ми перестаємо розрізняти глядацьку залу і сцену, актор(ку)а і глядач(ку)а. Глядач(ка) є одночасно і відчужен(ою)им спостерігач(кою)ем, але й активн(ою)им оповідач(кою)ем. Адже коли глядач(ка) сприймає образи, він(вона) теж систематизує, обробляє та інтерпретує інформацію, додаючи свої конотації. Інтелектуальна спроможність з обох боків (сцена і глядач(ка)) – рівносильна. Емансипуючись, глядач(ка) отримує суб’єктність і/або пропозицію та можливість до співучасті/співдії. (Жак Рансьєр, «Емансипований глядач», Гі Дебор «Суспільство спектаклю»)

Деякі приклади «небезпечного театру» з точки зору творення сенсів і пошуків нових нетрадиційних форм:

  • Teatro Pentimento. Ізабель Толедо (Isabel Toledo) та Ітзель Апарісіо (Itzel Aparicio), Мексика. Театр створює проєкти, які реанімують канали комунікації, що вже не використовуються. Наприклад, телефонний проєкт-трилогія «Немає можливого майбутнього» No hay futuro posible
  • Робочий стіл Кейт Макентош (Kate McIntosh), Нова Зеландія. А також перформанс In Many Hands_Teaser, In Many Hands. Ця робота не відповідає карантинним санітарно-епідеміологічним вимогам, але – це важливий приклад для поняття «небезпечного театру» з точки зору творення сенсів. Перформанс створено у форматі «соціального зібрання».
  • Перформативний проєкт Автобалет колективу MERCIMAX, Швейцарія.
  • Імерсивний перформанс Ваша аплікація розглядається. Анна Соренсон (Anna Sorenson), Швеція.
  • Перформативна прогулянка Мадрид інтернет тур. Маріо Сантамарія (Mario Santamaria), Іспанія.

Андре Ерлен
«(Без) місця театру»

Andre Erlen Андре Ерлен – театрмейкер, куратор фестивалю театру та танцю URBÄN!, викладач театральної майстерності в Театральній академії Кельну, співпрацює з різноманітними платформами в Європі та Азії. Створює театральні та музичні проєкти зі співачкою та композиторкою Маріанною Садовською. Андре навчався в Академії мистецтв Дюссельдорфу та стажувався в Осередку театральних практик «Ґардженіце».

Команда Андре Ерлена Futur3 створена у 2003-му році як незалежний театр. З самого початку вона прагнула використовувати несценічні простори, вибір яких зумовлювала тема вистави. Також, шукаючи власну мову, Futur3 відмовилась від готових театральних текстів на користь живої імпровізації, автентичних акторських висловлювань та текстів власного авторства. Сьогодні команда активно розробляє нові театральні форми, такі як паркур-вистава чи pop-up театр.

ПИТАННЯ ЗУСТРІЧІ:
  • Чи є місце для театру?
  • Якщо воно не в театральних приміщеннях, то де ж воно є?
  • Чому митці обирають інші простори?
  • Які технічні та імплементаційні виклики за цим стоять?
  • Як такий театр може реагувати на COVID?

Актор(к)и. В умовах дистанціювання треба прийняти очевидні зміни, які руйнують звичну театральну атмосферу, але створюють нову. Відтепер всі працівни(ці)ки театру та глядачі(ки) мусять тримати дистанцію між собою, а актор(к)и – тримати дистанцію з аудиторією.

Чи присутність актора абсолютно необхідна?

Такі умови відкривають простір для експерименту і дозволяють ставити питання про роль актор(ки)а. Чи присутність актора абсолютно необхідна? Хто такий актор? Хто може бути актором? Пошук відповіді на ці питання розширює наше розуміння театру як явища.

Сьогодні визначення театру як «людини, за якою спостерігає інша людина» (за Пітером Бруком) розширюється. Замість людини в ролі перформера може виступати машина або простір, а також глядач(ка), що спостерігає сам/а за собою. Останнє притаманне імерсивному театру, де глядач(ка) сам(а) перетворюється на актор(ку)а і від його(її) дій залежить розвиток сюжету.

Часом деякі театральніі форми (наприклад, паркур-вистави) передбачають повторення ролі або перформативної дії для актор(ок)ів декілька разів на день від двох до навіть двадцяти разів. Цей особливий виклик потребує опанування техніки існування в такій формі театру. Дуже важливо бути налаштованим не на механічне повторення, а шукати способи, щоб відчувати новизну ситуації тут і тепер.

Також одна з альтернативних форм театру може спиратися на образ кола людей, які сидять навколо вогнища і діляться історіями. Соціальна ситуація перетворюється на театральну, в який будь-хто може говорити і бути одночасно спостерігачем і виконавцем. Прикладом такої вистави є диптих FROM GERMANY WITH LOVE / FROM UKRAINE WITH LOVE.

Ідея виникла з роздумів про Майдан і його досвід самоорганізації та комунікації громадянського суспільства, яке може об’єднуватися в своїй різноманітності. В цій виставі майданчиками для діалогу стали театр Лесі Українки у Львові та театр у місті Зенфтенберг (Німеччина).

Щоб зібрати матеріал, команда спілкувалася з місцевими мешканцями про їхню ідентичність і щоденне життя. На основі цих розмов було створено своєрідні «листи», а також – зібрано різні предмети, які є важливими для представни(ць)ків цих спільнот. Згодом все це склали в коробку, яка стала центром вистави.

Згідно задуму, її глядачі сидять у колі, відкривають коробку і читають листи, потім обговорюють один з одним прочитане. В цій виставі немає акторів, а її структура тримається за допомогою інструкції. Між двома виставами в Україні і в Німеччині є діалог на рівні тем.

Подібні вистави можуть бути абсолютно безпечними. Для цього необхідно розмістити глядач(ок)ів на відстані, використовувати мікрофони зі спеціальним покриттям, а також регулювати тривалість вистави відповідно до обмежень.

Простір. Наступний ресурс відкривається за рахунок театрального простору. Вистави чи перформанси можуть відбуватися не лише на сцені. Це також можуть бути публічні місця, галереї, автобусні зупинки, площі, фабрики, замки, ліфти, літаки, готелі – інакше кажучи, приватні чи публічні локації будь-якого типу, як всередині, так і зовні.

Такий театр не передбачає таких звичних атрибутів театру, як сцена, завіса, дерев'яна підлога, прожектори, костюми, декорації, музика тощо. Цього всього може не бути, однак важливо, щоб завдяки виставі між перформер(к)ами та глядач(к)ами відбувався обмін досвідом і відчуттями.

Одним з різновидів сайт-специфік театру є , які також здатні бути абсолютно безпечними. По-перше, вони можуть відбуватися просто неба без тісної комунікації між учасниками та учасницями. По-друге, такі вистави можуть бути індивідуальними.

Окремі безпечні інструменти в умовах карантину має . Вона передбачає автономний перегляд (або груповий на безпечній відстані) з використанням індивідуальних гаджетів (особистий телефон і слухавки) або з попередньою дезінфекцією реквізиту.

...відкриває безліч можливостей для переосмислення простору

Така альтернативна форма театру є досить безпечною і разом з тим відкриває безліч можливостей для переосмислення простору та роботи з новими темами. В такому форматі навколишня дійсність переплітається з історією та фікцією: вони  розчиняються одна у одній, і завдяки цьому вистава сприймається як надреальність (або гіперреальність).

Комунікація. Імерсивні сайт-специфік вистави передбачають зміну традиційної театральної комунікації. Наприклад, пошук партнерів і дозвіл на проведення таких вистав. Навіть в країнах, де ця форма не є новою, подібний процес завжди складний і потребує індивідуальних підходів. Саме тому необхідним елементом підготовки є добрі людські стосунки і розроблена ідея, яку можна легко проартикулювати.

Також треба бути готовими до того, що кожна структура має свої правила, які треба вивчити. Наприклад, декілька разів обговорити всі деталі: від місця, де можна залишити реквізит, до дій під час перебоїв електричної напруги. Крім того, вам часто доведеться вирішувати немистецькі питання: провітрювання, умови в туалетах, офіційні дозволи тощо.

Разом із тим, сайт-специфік вистава передбачає попередні логістичні розрахунки для того, щоб вирахувати всі переміщення до секунд і передбачити усі ризики. Окреме питання – організація глядачів, яка часто передбачає індивідуальний час відвідування події і потребує нових інструментів особистої комунікації і зворотного зв’язку.

Потенціал. В умовах карантинних обмежень ми можемо натрапити на такі інструменти, про які раніше не знали. Наприклад: вистава, тема якої пов'язана з часами нацизму відбуватиметься в приміщенні, яке давніше належало гестапо, а нині – музею.

До карантину планувалося масове дійство на велику кількість глядачів. Карантинні обмеження скорегували ідею: була вигадана 10-ти хвилинна структура, де глядач(ки)і входять групами на безпечній відстані в одне приміщення, потім переходять в наступне, і за ними слідує інша група. Аудиторія рухається за зрежесованими маршрутами, що не перетинаються, і в кожному приміщенні дивиться окрему сцену.

Карантинні обмеження можуть відкрити потенціал до створення нових форм. Наприклад, «Рop-up» театр або «Вистава у вітальні». Ця назва походить від дитячих книжок із об’ємними ілюстраціями всередині (Pop-up book).

Є коробка, в ній інструкції, медіаплеєр, ліхтарик, елемент костюма, музичний інструмент, маленький проектор та інші предмети. Цю коробку доставляє кур’єр під двері без контакту. Глядач(ка) може запросити до себе родину або друзів в кількості, яка передбачена епідеміологічними рекомендаціями. Вони відкривають коробку, вивчають інструкцію і створюють виставу.

Тобто за рахунок предметів і конкретних інструкцій можна створити театральну ситуацію: підсвітити кімнату, дістати елементи декорацій, переодягнутися тощо. Найважливіше тут – створити інтенсивну театральну умовність, яка буде цікавою, комфортною і безпечною. А також – прості та зрозумілі правила, яких можна дотримуватися в умовах стандартного помешкання.

Макс Шумахер
«Що в руках? Як публіка сприймає перформанс – медіа, перформанс і близькість»

Макс Шумахер – режисер, драматург, медіа художник, співзасновник берлінського Post Theatre. Його роботи були створені та представлені більш ніж у 20 країнах світу. Макс був стипендіатом Фонду Фулбрайта та учасником резиденцій Akademie Schloss Solitude (Штутгарт), Taipei Artist Village (Тайвань), Tokyo Wondersite (Японія), Solyst (Данія), NES (Ісландія).

У 1999-му році Макс Шумахер разом із медіамисткинею Хіроко Танагаші створили Post Theatre, завдання якого – вихід за рамки етнічних чи культурних обмежень. Команда Post Theater – це люди з різних культурних середовищ та театральних традицій. Саме тому він побудований на діалозі різних ідентичностей, а його проєкти реалізуються англійською мовою або мовою місця, в якому було створено подію або виставу.

У своїх роботах Post Theater досліджує взаємозв'язок між людиною, технологією та простором, вплив різних медіа на наше спілкування, а також те, як медіа-технології можуть розширювати можливості театру.

ПИТАННЯ ЗУСТРІЧІ:
  • Як перетворити виклик і обмеження у творчій акт?
  • Як змінилося розуміння понять «простір» і «дистанція»?
  • Як медіатехнології змінили наше сприйняття театру?
  • Як медіатехнології можуть допомогти у створенні безпечного театру?

Простір до і після пандемії

Карантинні обмеження не змінили суті театру, але змінюють наше розуміння близькості та дистанції у ньому. Сценічне мистецтво неможливе без простору, який визначає різницю між актор(кою)ом, художнім твором і глядач(к)ами завдяки близкості (у формулі Бертольда Брехта).

Theater is a Spatial Art Form

  • Theater is A plays B in front of C
  • A is the performer
  • B is the role / text / script performance concept
  • C is the audience

Формула Брехта. Театр як місце зустрічі А, В і С.

В античні часи театр був інструментом комунікації і впливу: чим більше людей збиралися разом, тим ефективніше працював механізм. Отже, первинна ідея театру базувалась на концепції близькості.

Театр у Греції був некомерційним і соціальне дистанціювання було механізмом привілеїв. Більше можливостей – ближче до сцени, менше контакту з іншими.

В умовах пандемії соціальне дистанціювання стає механізмом безпеки. Найпростіший вихід з ситуації – вистави і перформанси просто неба, що можна розглядати як своєрідне повернення до грецьких витоків.

Потенціал дистанції і роль технологій

Капіталістична економіка часто оптимізує свою ефективність у повсякденному житті  люди часто скупчуються у відносно маленькому просторі: торговому центрі, ресторані чи громадському транспорті. Ексклюзивність та відчуття особливості проявляються за рахунок дистанції, коли людина має можливість уникнути цього скупчення, це свідчить про її винятковість. Прикладом такої дистанції може бути відпочинок на приватному острові, особистий транспорт або перший клас у літаку. Отже, найбільша розкіш, яку ми маємо – це особистий простір та дистанція від інших.

Інший аспект дистанції та значимості спостерігаємо, коли людина перебуває одна на площі. Вона одночасно відчуває власну крихітність щодо простору та власну значимість (завдяки наявності простору для себе). Таким чином, простір може бути атрибутом певної влади або привілею.

З перспективи театру значення простору і відстані отримують додаткові символічні функції. Можна створити відстань, яка буде містифікувати геро(їню)я, або вивести його(її) на авансцену, щоб демістифікувати. Або якщо актор(ка) знаходиться близько до глядача – створити ілюзію влади. Разом із тим, самотня постать у великому просторі може бути символом як втрати, так і символом привілею. Подібні маніпуляції з простором залежать також від технологій: світла, звуку та відео.

Наші сприйняття простору і відстані зазнали кардинальних змін за останні сто (кіно), п’ятдесят (телебачення) і десять (стрімінг) років

Наші сприйняття простору і відстані зазнали кардинальних змін за останні сто (кіно), п’ятдесят (телебачення) і десять (стрімінг) років. Попередня театральна концепція близькості перестала працювати, оскільки медіа привчили нас до крупного плану, мімічних і голосових відтінків. Адже у кіно ми максимально наближаємося до обличчя акторів(ок) і завдяки цьому можемо зчитувати найтонші відтінки їхніх емоцій.

Навздогін за концертною культурою театри починають додавати у вистави відеотрансляцію і мікрофони, що по-новому вирішує проблему дистанції у великих просторах. Через це сьогодні одним із найважливіших завдань театру став пошук балансу між відео, живою дією (акторською грою), підзвученим і не підзвученим голосом.

Подібні процеси відбуваються зі світлом. Сучасне динамічне освітлення здатне змінювати фокус, колір та інтенсивність без фізичної допомоги людей. Ця технологія робить світло дуже мобільним, гнучким та швидкозмінним, а крім того, нею можна керувати з планшету. Отже, світловий дизайн дозволяє ще більше підсилювати відчуття присутності й допомагає розставляти потрібні для перформансу акценти.

Наступним кроком у розвитку сценічних технологій є поєднання динамічного світла з штучним інтелектом, яке буде розпізнавати конкретн(у)ого актор(ку)а, створюючи індивідуальне пластичне освітлення.

Організація сценічного простору за рахунок медіатехнологій

Завдяки медіа ми можемо впливати на відчуття близькості – не лише в просторовому, а й в емоційному плані. Крім того, медіа здатні по-новому залучати публіку та взаємодіяти із нею. При чому, таке залучення відбувається не лише за рахунок якості відеозйомки, але й за рахунок просторової організації відео.

Наприклад, сучасні багатоджерельні програвачі (такі як MaxMSP) здатні плавно та інтуїтивно відтворювати відео, яке синхронізується з ритмом вистави або перформансу. А крім того, відео можна проєктувати не лише на екран, а й інші площини (стіни або підлогу).

Саме тому, працюючи із відео, не варто озиратися на кіно. Навпаки: завдяки відео театр має переосмислювати простір, створюючи при цьому ні на що не схожий продукт.

Медіатехнології можуть допомогти організувати простір на сцені відповідно до карантинних обмежень. Серед можливих рішень:

  • Проекція на підлогу, яка визначатиме дистанцію між глядачами або акторами (перформанс Хор «Бійцівський клуб», 2008-2020)
  • Аудіозаписи акторських голосів з індивідуальних програвачів, за допомогою яких можна уникнути поширення вірусу (аерозольних часток) під час говоріння. Динаміки, USB-колонки або інші компактні програвачі можна вмонтувати в реквізит, меблі, або аксесуари на тілі, що створюватиме ефект присутності (перформанс IN/SOMNIA, 2020).
  • Індивідуальні гаджети як інструменти імерсивного театру, які завдяки додаткам поєднуються із запропонованою у виставі чи перформансі реальністю. Це дозволяє залучати в перформанс електронне голосування та можливості чат-румів і Zoom-конференцій (перформанс Nonument, 2019).
  • Доповнена реальність як інструмент поєднання технологій з драматичним, хореографічним і музичним мистецтвами. Може реалізовуватися для  вистав-променадів (Перформанс L#ving Utopia, 2019).
  • Інтерактивний стрімінг з опцією зміни швидкості або позиції спостереження (ракурс і відстань).

Фредерік Поті
«Безпечний театр: менше публіки чи більше простору? Інші взаємовідносини»

Фредерік Поті – режисер, продюсер, митець, в минулому – директор фестивалю вуличного театру та нового цирку в Авіньйоні (Festival Villeneuve en Scène), адміністративний директор і учасник THÉATRE DE LA MASSUE (Ніцца, Франція), член дорадчого комітету [advisory board] IETM.

Мережа IETM (International network for contemporary performing arts) охоплює майже всі країни світу й лобіює інтереси європейського мистецького співтовариства у різного роду установах. Оскільки у Європі статус артистів не однаковий у різних країнах, IETM працює над підтримкою окремих митців(чинь) і мистецьких організації, особливо у часи пандемії.

До карантину активність IETM була дуже високою: по два пленарних засідання на рік, понад 20 локацій для зустрічей. На зустрічах обговорюють реальні проблеми мистецтва, збирають інформацію від практиків(инь) мистецтва та інших галузей, шукають способи подолання криз тощо. В цих зустрічах можна взяти участь після реєстрації на сайті www.ietm.org.

Головна мета IETM – вільний культурний обмін в Європі і світі, для будь-якої аудиторії. Одні з основних фокусів – гендер і інвалідність. IETM має свій маніфест, в якому пропонує свої рішення мистецьких і немистецьких проблем. Нині IETM готує другий маніфест про мистецтво в Європі.

ПИТАННЯ ЗУСТРІЧІ:
  • Які дії необхідно вжити вже зараз, щоб зменшити майбутні ризики?
  • Чи онлайн-формат є єдиним безпечним форматом?
  • Які перспективи розвитку театру в умовах карантинних обмежень?

Ризики і наслідки карантинних обмежень.

Зміна формату. Безпечний театр – це в першу чергу театр, в якому більше місця і менше глядачів. Один із способів переосмислення попереднього підходу до створення вистав – перенесення їх з приміщення у відкриті простори у форматі вуличного театру.

Відкриті простори мають свої переваги (природна вентиляція і збільшення кількості аудиторії на безпечній відстані) та недоліки (інша форма акторського існування з меншою можливістю близької розмови, а також інші вимоги до світлового, звукового і візуального оформлення).

Онлайн. Заходячи в онлайн – ми виграємо битву, але програємо війну. Один із шляхів зробити театр безпечним – це створювати вистави, перформанси і читання на платформі Zoom. Цей формат означає безпеку для глядачів у «новій реальності», а також – підтримку контактів із ними.

Але для театру онлайн-комунікація – це не основний канал спілкування на рівні з іншими медіа. Google кращий за театр, Youtube кращий за театр і Netflix набагато кращий за театр.

Перспективи «безпечного» і «небезпечного» театру.

Сутність мистецтва в тому, щоб створювати неспокій, піддавати критиці, ставити незручні запитання, турбувати соціум та пропонувати альтернативне бачення світу

Мистецтво не створювали для того, щоб воно було безпечним. Сутність мистецтва в тому, щоб створювати неспокій, піддавати критиці, ставити незручні запитання, турбувати соціум та пропонувати альтернативне бачення світу. Безпечним театр мусить бути на рівні безпеки працівни(ць)ків, глядач(ок)ів і підтримки комунікації в умовах карантинних обмежень. Залишаючи небезпечним театр на рівні контенту, треба шукати які з вже винайдених форм театру можна зробити безпечними на рівні санітарно-епідеміологічних вимог.

Один із таких інструментів – це театр одного глядача. Ця форма театру вирішує питання соціальної дистанції, але ставить виклик дотримання правил дезінфекції. Часто вистави для одного глядач(ки)а передбачають переміщення із одного простору в інший, або короткий виступ, який повторюється для кожно(ї)го наступного глядач(ки)а.

Наприклад вистава, в якій глядач(ок)ів по черзі виводять в сусідню кімнату на кілька хвилини, де для однієї людини відбувається персональна міні-вистава. Ця людина повертається, за нею входить інша.

І тут виникає проблема «безпечного театру» – ритм, який є основою театру. Тобто тепер у подібній виставі треба заповнювати паузи, необхідні для дезінфекції, дією.

Деякі приклади безпечного театру:

Потенціал нових форм. Зараз час створювати нові форми, сприймаючи карантинні обмеження як потенціал робити театр «безпечним» фізично і «небезпечним» на рівні контенту. Ще до пандемії театр De la massue розробив та втілив проєкт «Маленький театр на краю світу: Опус ІІ», який включає в себе лялькову виставу та онлайн відео-гру.

Завдяки цій грі геймери зможуть з дому взаємодіяти з виставою, а вистава буде перетинатися з грою. Щоб потрапити на виставу, треба пройти певні рівні і знайти рішення завдань. Завдяки камері на 360°, можна буде бачити все, що відбувається навколо. Технології тут дозволяють глядачам отримати унікальний досвід, який неможливий в реальності. Наприклад, мати можливість керувати маріонеткою або дивитися виставу навколо себе, наче ви самі граєте роль в цій виставі.

Ще одна важлива роль цього проєкту – обмін технологіями. Відбувається сканування маріонетки и конвертація в 3D-файли, після чого їх можна роздрукувати на 3D-принтерах. Наприклад, відсканована маріонетка може бути роздрукована в іншій країні, в іншому театрі з деталізованою точністю. Але технологія тут – це лише інструмент.

Нік Акорн
«Інтерактивне мистецтво та партисипативні перформанси як засіб комунікації із глядачем»

Нік Акорн – композитор та саунд-дизайнер, який протягом останніх 6 років працює у галузі інтерактивного мистецтва. Нік є автором музики та саунд-дизайну до театральних вистав у Австрії, Україні, Німеччині та Англії.

У своїх музичних творах балансує між різноманітними жанрами, поєднуючи електронну та акустичну музику. Нік – співзасновник колективу Some Designers, який протягом 4 років створював інтерактивні інсталяції для фестивалів та музеїв у різних країнах Європи.

Нік розробив та збудував свій власний сенсорний інструмент: контролер для електронної музики The Sensor Board, з яким він грав як у складі музичного проекту Elektrichka, так і сольні концерти. Нік презентував свій інструмент у Сполучених Штатах Америки на всесвітній конференцій з нових музичних інтерфейсів NIME, де мав виступ з проектом Elektrichka.

Зараз Нік є співзасновником арт-студії Ninja Guru, яка працює з інтерактивними технологіями. Він викладає в Університеті прикладних наук у Граці (FH Joanneum) курс з саунд дизайну та візуального мистецтва. Однак останніми роками Нік працює переважно з партисипативними перформансами.

Посилання на роботи Ніка Акорна:

ПИТАННЯ ЗУСТРІЧІ:
  • Чи можливий діалог традиційного мистецтва з інноваційними пошуками?
  • Які основні засади інтерактивного і партисипативного мистецтва?
  • Як зробити інтерактивний партисипативний перформанс самотужки?
  • Які інструменти та технології можна використовувати для створення партисипативних перформансів?

Сьогодні майже неможливо робити цікаві, справді вільні та відкриті речі без використання нових медіа, технологій комунікативних практик. Існує багато визначень інтерактивного мистецтва, але всі вони ведуть до однієї думки. Згідно неї, це мистецтво, яке виникає внаслідок взаємодії відвідувач(ки)а або глядач(ки)а з системою або з самим мистецтвом.

За визначенням Солар-Аділлон, інтерактивність – це «серія пов’язаних дій між двома чи більше агентами». Такими агентами можуть бути люди або машини (технології). Сьогодні в цьому визначенні найчастіше йдеться про взаємодію між людиною (глядач(кою)ем) і комп’ютером (створеною системою).

Засади інтерактивного мистецтва

Кінетична інсталяція Скляні пластини, що крутяться. Марсель Дюшан (1920 рік).

Вплив. Термін «інтерактивний» використовують на позначення ідеї, згідно якої внесок учасника(ці) або глядача(ки) змінює прикінцевий вигляд об’єкту. В такому разі можемо говорити про мистецтво, яке стає завершеним твором тільки за участі глядачів(ок).

Якщо простіше: в нас є відвідувач(ка), тобто глядач(ка), є інтерактивна інсталяція (система), і є результат їхньої взаємодії, завдяки якому глядач(ка) отримує від системи зворотній зв’язок: звук, світло, відео, рух чи нову перспективу.

Інтерактивна картина Змінні зображення. Рой Аскот (1968 рік).

Співучасть. Другою важливою рисою інтерактивного мистецтва є співучасть (participating), що замінює споглядання [participating instead of observing]. Зазвичай, відвідуючи музеї, роздивляючись медіа-арт чи різноманітні кінетичні або світлові інсталяції, відвідувач(ка) виступає в ролі спостерігача(ки) за речами.

Інтерактивне мистецтво змінює цю перспективу. З 60-х років минулого століття, починається хвиля «мистецтва співпраці», де глядач(ка) може робити свій внесок у твір, а саме мистецтво виходить на міждисциплінарний рівень суміші жанрів, форм, технологій і концепцій.

Діалог інновацій і традицій. У музеїв є своя власна традиція того, як треба поводитися з мистецтвом. Музей як інституція походить з Нововавилонського царства і ця концепція була незмінною століттями. Основна ідея музею – це споглядання різних артефактів, які здебільшого рідкісні та дорогі.

Інтерактивна інсталяція Периферія, біля якої встановлена табличка «Не торкатися»

Інтерактивне мистецтво пропонує замінити концепцію споглядання на концепцію співтворення. Але часто сучасне мистецтво, використовуючи технології, залишається традиційним щодо каналів комунікації, заперечуючи цим свої ж винаходи.

Доступність та інтердисциплінарність. Щоб зробити інтерактивне мистецтво популярним, зрозумілим і доступним, необхідно поєднувати різні технологічні інструменти та культурні традиції. Прикладом цього можуть бути пристрої для відстежування руху та аналізу звуку, які походять з ігрової індустрії та військових технологій. Їх можна використовувати для переведення даних у візуальні образи або у хореографічному мистецтві.

Інтердисциплінарна скульптура (суміш архітектури, скульптури та інтерактивного мистецтва). Нікі де Сен Фаль (1972 рік).

Звукова інтерактивна інсталяція Орган зі свічок Some Designers (2015 рік).

Інтерактивна інсталяція Sonic Painting Some Designers (2016 рік).

Коллаборація (співпраця). Для того, щоб за допомогою нових медіа уможливити (спів)участь публіки, необхідно прагнути до співпраці всередині вашої команди. Хороша співпраця починається з пошуку людей, з якими ви зможете шукати спільні рішення. Але для цього потрібно постійно вдосконалювати своє розуміння технологій, які будуть вирішувати ваші творчі завдання.

як підґрунтя інтерактивного мистецтва. Гепенінг може бути партисипативним (учасницьким) або самопрезентаційним. За рахунок того, що у гепенінгах часто використовуються теорія випадкових подій (алеаторика) та практика відсторонення (defamiliarisation), цей напрямок перформативного мистецтва став важливим методом комунікації з глядач(к)ами.

Звуковий гепенінг Водна прогулянка, Джон Кейдж (1960 рік).

Аудиторія партисипативного перформансу непередбачувана, може не погоджуватися на взаємодію і не відповідати уявленню про ідеального(у) учасника(цю). Мережа комунікацій між художником, твором мистецтва, аудиторією, куратором(кою) та простором часто нестабільна, що відкриває потенціал до винайдення і перевинайдення нових способів комунікації.

Інакше кажучи, у партисипативному перформансі нічого неможливо запланувати наперед. Можна лише змоделювати системи і можливості маневру в кожному із передбачених сценаріїв.

А втім, саме наявність «неідеальних глядач(ок)ів» робить перформанси цікавими. Наприклад, перформанси Роя Ваара.

Також перформанси можуть передбачати провокації та етичні дилеми, які створюють складні умови відповідальності для глядачів(ок). За рахунок цього виникає можливість дослідити зв’язки і змоделювати поведінкові структури, які можуть розвиватися у маленькому суспільстві, яким є група глядач(ок)ів.

Цікавим прикладом створення моделей поведінкових реакцій є Лабораторія дослідження виживання Марка Поліна, який переосмислює поняття «тероризм мистецтвом».

Партисипативні перформанси та інтерактивне мистецтво

Партисипативний перформанс дозволяє глядач(к)ам втручатися у його перебіг і впливати на його розвиток. Це означає, що їхній досвід та реакції стають частиною естетики перформансу. Різниця між партисипативним перформансом і інтерактивним мистецтвом полягає в тому, що в перформансі будуть задіяні актор(к)и чи перформер(к)и, тобто реальні люди, з якими можна взаємодіяти, а в інтерактивному мистецтві будуть машини, технології чи системи, з якими відбувається взаємодія. В обидвох варіаціях залишаються присутні ефект випадковості і особистісний фактор.

Перформанс можна вважати партисипативним лише за умови внеску глядач(ок)ів у його кінцевий результат. Астрід Бріл визначає чотири типи залучення глядача:

  1. Interaction. Взаємодія, коли у перформансі чітко визначені моменти для того, аби глядачі(ки) (аудиторія) могли зробити свій внесок.
  2. Participation. Участь глядач(ок)ів є центральною для роботи і визначає її результат.
  3. Co-creation. Спів-творення, коли глядачі залучені до створення якихось параметрів або епізодів роботи.
  4. Co-execution. Спів-виконання, де глядачі допомагають перформансу відбутися у спосіб, передбачений художни(цею)ком або групою художни(ць)ків.

З цього випливають три центральних естетичних аспекти:

  1. Відношення між:
    • а) глядач(к)ами перформансу
    • б) між його учасника(ця)ми
    • в) між глядач(к)ами і учасника(ця)ми – із урахуванням психологічних аспектів поведінки
  2. Фізично втілений досвід учасників(ць).
  3. Творчий внесок глядачів(ок) у кінцевий результат перформансу.

Типові фази інтерактивного перформансу:

  1. Глядач(ки)і розбираються з системою, її правилами та можливостями.
  2. Зрозумівши межі можливого, глядач(ки)і починають перевіряти, чи система має якісь недоліки, чи можливо її обійти, спровокувати або зламати.
  3. Під час наступної фази глядачам стає нудно. І це важливий момент для комунікації, тому що люди вже не так соромляться бути в центрі уваги, починають переставати зосереджуватися на оцінках оточуючих і просто існують. Це момент (можливо кульмінація) для того, щоб зупинитися або запропонувати щось інше і змінити правила.

Технології для створення партисипативних перформансів:

  • Датчики з мікроконтролерами (Sensors with microcontrollers)
  • Програмування (Programming)
  • Системи відстежування (Tracking systems)
  • Мережа (Web)
  • Портативні електронні пристрої (Wearables)
  • Смартфони (Smartphones)

Програми для створення технологій у сфері взаємодії:

  • Pure Data
  • Max MSP
  • Supercollider
  • Unity
  • Arduino
  • VVVV
  • Open Frameworks
  • Touch Designer
  • Будь які мови програмування

Інструменти і винаходи які можна використовувати для створення інтерактивних і партисипативних перформансів:

  • Кишенькові комп’ютери – це Raspberry Рi: Raspberry Pi 3, Raspberry Pi 4, Raspberry Pi Zero. Придбати в Україні можна тут, тут i тут
  • Мікроконтролери, які дозволяють програмувати датчики і отримувати дані датчиків: Arduino MEGA, Arduino UNO чи будь-який інший тип Arduino, WEMOS, ESP32, DFRobot тощо. Робота зі світлодіодними смугами, керування медіаплеєрами тощо. Придбати в Україні можна тут, тут і тут
  • Сенсори – датчики освітленості, датчики відстежування руху, датчик відстані, ультразвукові датчики: Gyroscopes, Accelerometers, Temperature, Distance, Touch, Motion, Light, Gas, Water Level, Noise, Vibration, Infrared, Tilt. Придбати в Україні можна тут.
  • Wearables. Портативні електронні пристрої – це будь-який вид комп’ютера чи пристрою, який можна носити з собою, починаючі від smartwatch і наших смартфонів. В масштабах театру йдеться про інтерактивні сцени, екрани і про інтерактивні  костюми, наприклад, Teslasuit з двигуном для тактильного зворотного зв'язку.
Приклади застосування подібних технологій: Приклади інсталяцій і різних студій, які працюють з інтерактивним мистецтвом: Рекомендована література:
  • Кетрін Браун. Імерсивне сучасне мистецтво / Interactive Contemporary Art: Participation in Practice (2014).
  • Ніколя Бурріо. Естетика взаємодії / Relational Aesthetics / l'esthetique relationnelle (1998).
  • Астрід Бріл. Агентність публіки у парстипативному перформансі: методологія для дослідження естетичного досвіду / Audience agency in participatory performance: A methodology for examining aesthetic experience (2015).
  • Джоан Солер-Адільон. Нематеріальний матеріал інтерактивного мистецтва: представництво, поведінка та поява / The intangible material of interactive art: agency, behavior and emergence. (2015).

"Anyhow, the liveliest factor that is played out on the chessboard of art has to do with interactive, user-friendly and relational concepts."

Nicolas Bourriauds "Relational Aesthetics", 1998

↑ Зміст

Розділ 3. Юридичні аспекти діяльності театрів в період пандемії

Розділ присвячено карантинним нормам та обмеженням. Де шукати чинну редакцію, які органи влади та місцевого самоврядування можуть вносити в них зміни. Але головне пам’ятати, що важливішою за чинні норми та обмеження запроваджені державою, є особиста відповідальність організаторів.

Законодавчі підстави карантинних обмежень

Карантин та протиепідемічні заходи встановлюються на підставі таких нормативно правових актів:

  1. Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб» (стаття 29): Карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України. У рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, їх виконавці та терміни проведення, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов'язки, що покладаються на них, підстави та порядок обов’язкової самоізоляції, перебування особи в обсерваторі (обсервації), госпіталізації до тимчасових закладів охорони здоров’я (спеціалізованих шпиталів).
  2. За чинною Постановою КМУ від 22.07.2020 №641, на території регіону або окремої адміністративно-територіальної одиниці регіону, на якій установлено «жовтий», «помаранчевий» та «червоний» рівень епідемічної небезпеки, додатково можуть застосовуватись обмежувальні протиепідемічні заходи, визначені рішенням Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій або органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Важливо розуміти, що всі обмеження стають обов’язковими до виконання тільки після того, як рішення було офіційно опубліковано, це встановлено:

  1. Статтею 57 Конституції України – Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.
  2. Статтею 52 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» – Постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування. Офіційне опублікування постанов Кабінету Міністрів України здійснюється в газеті «Урядовий кур’єр» та Офіційному віснику України (можна тільки придбати тут), а також в інших офіційних друкованих виданнях і друкованих засобах масової інформації, визначених законом. Крім того, акти Кабінету Міністрів України оприлюднюються шляхом їх розміщення на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України.

Тому, публікації міністрів/депутатів у фейсбуці, телеграмі (навіть на офіційних каналах), повідомлення в ЗМІ – не означають, що обмеження вже вступили в дію і ви змушені їх виконувати. Завжди потрібно переконатись, що нові зміни офіційно опубліковані, виконувати їх тільки після такої публікації, та керуватись тільки текстом з офіційних публікацій (навіть якщо ви подивитесь засідання Уряду онлайн, то текст, який там зачитають, може відрізнятись від того, який реально підпишуть – це, на жаль, розповсюджена практика).

Якщо за вищенаведеними посиланнями не можете знайти, чи опубліковані рішення – можете подзвонити на гарячу лінію за номером 1545 Кабміну та уточнити.

Відповідальність за порушення карантину

Відповідальність за порушення карантину є двох видів:

  1. Адміністративна відповідальність – за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, – тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 000 – 34 000 грн) і на посадових осіб – від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (34 000 – 170 000 грн).
  2. Кримінальна відповідальність – за ч. 1 ст. 325 Кримінального кодексу України, порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним хворобам, а також масовим не інфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними, якщо такі дії спричинили або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань, – карається штрафом від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 000 – 51 000 грн), або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк, а за ч. 2 тієї ж статті ті самі діяння, якщо вони спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки, – караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років.
Межа між адміністративною відповідальністю та кримінальною – чітко не визначена та залежить від тяжкості наслідків

Межа між адміністративною відповідальністю та кримінальною – чітко не визначена та залежить від тяжкості наслідків. В будь-якому випадку, довести склад злочину та притягнути до кримінальної відповідальності за цією статтею – дуже важко. Важливо розуміти, що якщо ви виконали всі карантинні норми і обмеження, то вас не можуть покарати ні в якому разі.

Щодо процедурних питань, то до адміністративної відповідальності притягує суд на підставі складених адміністративних протоколів, і саме суд буде визначати, чи порушили ви карантин, чи ні. Такі протоколи мають право складати уповноважені особи:

  • Національної поліції;
  • Органів охорони здоров’я (наприклад, Міністерство охорони здоров’я, – але лише у випадку, якщо було прийнято відповідне рішення про уповноваження конкретних осіб складати протоколи)
  • органів державної санітарно-епідеміологічної служби (ДержСЕС ліквідована в 2017);
  • посадові особи органів місцевого самоврядування (у Харкові перелік уповноважених осіб подивитись можна тут)

Ніхто інший, крім перелічених тут органів, не має права складати адмінпротокол.

У випадку, якщо до вас прийшли перевіряючі та складають адмінпротокол, існують наступні поради:

  1. Попросіть пред’явити посвідчення та обов’язково запишіть ПІБ, посаду, дату та номер посвідчення. Це потрібно на випадок, якщо дії цих осіб будуть незаконними і їх потрібно буде оскаржувати.
  2. За можливості – одразу викликайте свого адвоката/юриста.
  3. За можливості – проводьте відеофіксацію.
  4. Обов’язково зробіть фото події.
  5. Одразу отримайте свій примірник протоколу.

Карантинні обмеження для театрів

Карантинні обмеження постійно змінюються відповідно аналізу світового досвіду та зміни пандемічного фону. Зони карантину, карантин вихідного дня та інші обмеження змінюються, але всі оперують поняттям «масовий захід», визначенням юридичних осіб щомають виконувати обмеження.

Слід врахувати:

  • визначення «масовий захід» в законодавстві України не існує, тому немає чіткої межі, коли ваш захід стає масовим (наприклад, коли його відвідало 3 особи – вже масовий чи ще ні);
  • визначення «концерту» в законодавстві теж нема;
  • суб’єкти діяльності у сфері культури – фізичні та юридичні особи, що провадять культурну діяльність або реалізують владні повноваження у сфері культури, та культурна діяльність – це творча, господарська, наукова, бібліотечна, інформаційна, музейна, освітня, культурно-дозвіллєва та розважальна діяльність, спрямована на створення, тиражування, розповсюдження, демонстрування, популяризацію, збереження і використання культурних благ та культурних цінностей для задоволення культурних потреб громадян (ст. 1 Закону України «Про культуру»);
  • заклад культури – юридична особа, основною діяльністю якої є діяльність у сфері культури, або структурний підрозділ юридичної особи, функції якого полягають у провадженні діяльності у сфері культури (ст. 1 Закону України «Про культуру»), тому, якщо ви, наприклад, дієте у формі громадської організації, то можете вважатись закладом культури.

Тому, враховуючи всі ці недоліки та неточності, можна порадити:

  1. Уважно прочитати всю постанову Кабміну «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 22.07.2020 №641 та не допускати прямих порушень встановлених обмежень.
  2. В ситуаціях, коли немає чітких визначень та може бути неоднозначне тлумачення – керуватись здоровим глуздом, але краще вживати якомога більше заходів безпеки.
  3. Пам’ятати, що остаточною інстанцією, яка встановить, чи було порушення - є суд.

↑ Зміст

Декілька прикладів онлайн проєктів в Україні

    • #Дистанціюємось_бо_ми_того_варті (Луганський обласний музично-драматичний театр)
    • «Корона не тисне» (Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра)
    • #sing_with_operetta і #оперета_online (Національна оперета)
    • #Театронлайн (Київський академічний театр ляльок для дітей)
    • #golden_challenge і «Золоті на зв‘язку» (Київський академічний театр «Золоті ворота»)
    • «Дикий день» і «Дикий базар» (Київський «Дикий театр»)
    • «Театр на винос» (Київський академічний театр «Актор») та інші.

↑ Зміст

Післямова

театр як мистецтво співприсутності опинився за умов пандемії під найбільшою загрозою

Коли ми почали розробку цієї лабораторії влітку, нам хотілося опонувати тому заряду песимізму, який накопився у театрі протягом весняного локдауну. Цей песимізм цілком зрозумілий: саме театр як мистецтво співприсутності (і ми мали змогу переконатися у доречності цієї дефініції ще раз, коли живий досвід театру для нас намагалися замінити трансляціями і записами вистав) опинився за умов пандемії під найбільшою загрозою, позаяк загрозливою стала сама співприсутність. Більшість театрів відреагували на цю загрозу цілком прямолінійно – намаганням редукувати співприсутність, зменшивши число глядачів. Не менш прямолійнійними виявилися і дії влади – в момент найстрімкішого зростання кількості інфікованих театри просто закрили.

Ми ж прагнули не просто знайти для театру вихід зі скрутної ситуації – нам йшлося про зміну погляду на цю ситуацію. Ми хотіли поглянути на неї, як на шанс театру до властивого йому перетворення. Нам хотілося помислити як джерело натхнення перепони, які стали на шляху вільного його існування під час пандемії. Відштовхуючись від них, майбутні театрмейкер(к)и, на нашу думку, могли би знайти в них таку ж креативну опору, яку до цього знаходили в темі, жанрі, формальних ідеях чи театральному тексті. На щастя, таких перепон виявилося вдосталь. На лабораторії ми, наприклад, міркували, як включити до композиції вистави паузи, під час яких провітрювалося б приміщення; у яких місцях, де вже існує хороша система вентиляції, можна створювати проєкти; як можна розділити простір під час вистави так, щоб мінімізувати контакт між учасника(ця)ми? Крім цього, ми розглядали й перепони цілком практичні, чи то пак – технічні: коли світло в залі згасне, як контролювати глядачів, які не надто старанно носять маски; чи потрібен відповідальний за дотримання санітарних норм спеціаліст(ка) будь-якій інституції, що працює з великою кількістю відвідувач(ок)ів; як вберегти актор(ок)ів та команду театру від додаткового психічного напруження?

Важливою складовою лабораторії була спроба зробити огляд того досвіду та інструментарію, який вже був винайдений театром й іншими мистецтвами і які можуть стати в нагоді для створення безпечніших проєктів. Для цього ми попросили театрмейкер(ок)ів із різних країн, які часто працюють із альтернативними формами театру, поділитися вже реалізованими проєктами та ідеями щодо їхніх безпечних адаптацій. Ми віримо, що надихаючись вже існуючими альтернативними формами та їхнім інструментарієм (наприклад, театр по телефону, автотеатр, pop-up-театр), театральні діяч(ки)і зможуть знайти спосіб створювати безпечні роботи і за умов пандемії. Навіть якщо для цього знадобиться переосмислити саме поняття театру як ритуалу співприсутності.

Координатори проєкту:

Богдан Грицюк – проджект менеджер Jam Factory та Освітнього центру з прав Людини у Львові, актор, лектор.

Максим Максимчук – європейський драматург, режисер, дослідник театру.

Вероніка Склярова – програмна директорка фестивалю Parade-fest, лекторка, культурна менеджерка.

Артем Вусик – режисер і актор театру Прекрасні квіти та художній керівник театру «Нєфть».

Валерія Михальська – культурна менеджерка, юристка міжнародного права, експертка з фандрайзингу.

Олена Апчел – режисерка, перформерка, культурна менеджерка, лекторка з сучасного мистецтва, кандидатка мистецтвознавства.

Партнери:

Фінансова підтримка:

Допомога в оперуванні грантами та логістиці: Галина Нікітіна

↑ Зміст